Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Stojąc przed wyborem wózka inwalidzkiego, mamy współcześnie niemały orzech do zgryzienia. Rozwój technologii, bogata oferta i zaawansowane rozwiązania w zakresie jakości i funkcjonalności sprawiają, że procedura wyboru i zakupu zbliżona jest do wyboru sprzętu naprawdę dużego kalibru. Nic dziwnego – dla osób niepełnosprawnych, wózek jest ogromną wartością i szansą na możliwie maksymalną samodzielność w życiu codziennym. Jak dobrać i dopasować wózek inwalidzki ręczny do swoich potrzeb? Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi na to pytanie – w kilku przystępnych krokach.

 

1. Wybór wózka inwalidzkiego: wózek ręczny

Jeśli decyzja o zakupie dotyczy wózka inwalidzkiego ręcznego, warto wziąć pod uwagę, czego wymaga on od użytkownika, oraz co potencjalnie mu umożliwia. Podstawową zaletą wózków inwalidzkich ręcznych jest ich stosunkowo niski koszt, mobilność, możliwość składania oraz stałe utrzymywanie w dobrej kondycji fizycznej górnej części ciała, za sprawą konieczności wprawiania wózka w ruch przy pomocy siły mięśni rąk. Jest to dodatkową formą rehabilitacji, aktywizuje chorego i pozwala na regularną aktywność fizyczną. Wózki ręczne, nazywane także manualnymi, są najczęstszym i podstawowym wyborem wielu osób zmuszonych do korzystania z tego rodzaju wsparcia. Wózki ręczne Armedical spełniają wszystkie obowiązujące standardy lekkich, komfortowych i nowoczesnych sprzętów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych. Dostępne w ofercie lekkie wózki aluminiowe i klasyczne stalowe odpowiadają zróżnicowanym potrzebom ich użytkowników.

 

2. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka inwalidzkiego ręcznego?

Czynnikiem zdecydowanie kluczowym dla użytkownika wózka inwalidzkiego powinien być komfort, a ten zaczyna się na etapie doboru wózka pod kątem rozmiaru. Szerokość głębokość siedziska, ergonomiczny rodzaj podparć czy waga wózka decydują o tym, na ile łatwo i wygodnie się z niego korzysta i czy przemieszczanie się za jego pomocą jest możliwie uproszczone. Osoby aktywne, preferujące intensywny tryb życia powinny skłonić się ku wyborowi lekkiego, mobilnego wózka – na przykład aluminiowego –  który umożliwi nie tylko dogodne poruszanie się, ale także wygodny transport samego sprzętu, na przykład w samochodzie. Kolejnym istotnym elementem, na który należy w wózku zwrócić uwagę, są hamulce. W przypadku osób bez samodzielnej możliwości poruszania się na wózku ważne, z uwagi na bezpieczeństwo są hamulce dla opiekuna. Istotne jest, aby posiadały funkcję blokady postojowej co umożliwia bezpieczne unieruchomienie wózka i pozostawienie użytkownika wózka choćby na moment bez opieki.  Istotne jest także zwrócenie uwagi na oparcie wózka – jeśli jest ono stosunkowo niskie, pozwala uzyskać komfortową pozycję i pozytywnie wpływa na ułożenie mięśni szkieletowych. Warto również mieć na uwadze, aby tapicerka, z którego wykonane jest siedzisko i oparcie, była wygodna, oddychająca,  łatwa w utrzymaniu w czystości oraz wytrzymała.  

Przy wyborze właściwego rozmiaru należy zmierzyć szerokość osoby w pozycji siedzącej (na styku np. krzesła z pośladkami), dla której dobierany jest wózek. Należy dodać po ok 2cm na każdą stronę. Taki dobór zapewni komfort użytkowania, ale uwzględni również odzież zimową (ciepłe i grube kurtki) nie sprawiając problemu przy siadaniu na wózek oraz jego użytkowaniu. Dla osób przewożących wózek inwalidzki samochodem bardzo istotna jest możliwość odpinania podnóżków (podnóżki przyspawane mogą spowodować, iż całkowity wymiar wózka po złożeniu będzie zbyt duży aby zmieścił się w bagażniku samochodu osobowego). Ponadto wyposażenie w „szybkozłączki” – czyli system szybkiego demontażu kół tylnych za pomocą jednego przycisku. Odkręcanie tylnych kół za pomocą klucza jest niezwykle kłopotliwe, dlatego dla komfortu należy wybierać wózki, które umożliwiają demontaż kół w niezwykle szybki i łatwy sposób.

Dla osób samodzielnie zsiadających z wózka niezmiernie istotne są podnoszone podłokietniki. Takie rozwiązanie umożliwia np. samodzielne zejście z wózka użytkownika na łóżko, stając wózkiem równolegle. Jest to bardzo istotne gdyż, wózki z przyspawanymi podłokietnikami do ramy umożliwiają wstawania z wózka jedynie do przodu. Dla osób mniej aktywnych może to stanowić bardzo duże utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu.

 

3. Refundacja przy zakupie wózka inwalidzkiego

Kwestią niebędącą bezpośrednio związaną z funkcjonalnością wózka, ale szalenie istotną podczas jego zakupu, jest jego finansowanie. Od tego zależy często decyzja o wyborze konkretnego modelu i  stopniu jego zaawansowania. Z pomocą przychodzi możliwość uzyskania refundacji na wózek inwalidzki, możliwej do otrzymania po przystąpieniu do odpowiedniej procedury. Należy najpierw skontaktować się z lekarzem-specjalistą (ortopedą, neurologiem, reumatologiem bądź lekarzem rehabilitacji medycznej), który pomoże wskazać i dopasować odpowiedni sprzęt. Następnie, niezbędne jest wypełnienie właściwego wniosku do późniejszego złożenia w wybranej placówce Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wpisanie dopasowanego do naszych potrzeb kodu zaopatrzenia. Po otrzymaniu zlecenia, potwierdzamy je we wspomnianej placówce NFZ, a podpisane zlecenie jest automatycznie gotowe do realizacji w wybranym sklepie medycznym.

 Idealnie dobrany wózek inwalidzki ma dla osób niepełnosprawnych ogromne znaczenie. Odpowiednio dopasowany i skrojony na miarę potrzeb, jest dla chorych oknem na świat i narzędziem umożliwiającym samodzielne funkcjonowanie, nie zaś – jak często ocenia się, zwłaszcza pod wpływem emocji – przykrą i nieuniknioną ostatecznością. Warto temu wyborowi poświęcić odpowiednią ilość czasu i energii, aby zmaksymalizować komfort i zadowolenie z użytkowania optymalnego wózka inwalidzkiego.